دانلود رایگان ۴ فصل از کتاب صوتی حل معمای ازدواج با تئوری انتخاب

دانلود رایگان ۴ فصل از کتاب صوتی حل معمای ازدواج با تئوری انتخاب

دکتر ویلیام گلسر روان شناس برجسته آمریکایی

و بنیانگذار ” تئوری انتخاب ” (Choice Theory) است.

تئوری انتخاب ویلیام گلاسر
ویلیام گلاسر دانشجوی رشته مهندسی شیمی بود ولی با توجه به علاقمندی به روانشناسی ، تغییر رشته داد و دکترای روان شناسی گرفت.
گلاسر در تحقیقات مستمری که بیش از ۵۰ سال طول کشید، دریافت که روانشناسی سنتی که مبتنی بر “کنترل  بیرونی” است ، مبدأ بسیاری از مشکلات بشر،  چه در سطح فردی و چه درسطح خانوادگی و اجتماعی است.
وی محور تحقیقات خود را پاسخ به سؤال  “چرا انسان ها در روابط خود با دیگران ناخشنود هستند؟” قرار داد و کوشید روش جدیدی را در روانشناسی و ارتباطات انسانی پیدا کرد که ان را  “تئوری انتخاب” نامید.
 دکتر ویلیام گلاسر، متولد ۱۹۲۵ آمریکاست که به دلیل یک عمر تلاش در بنیانگذاری مکتب جدیدی در روان شناسی پیشرو،به یک چهره جهانی تبدیل شده است.
گلاسر در سال ۲۰۰۳ از سوی انجمن مشاوره آمریکا، فردی توصیف شد که سهم بسزایی در ارتقاء مشاوره روانشناسی داشته است و در ۲۰۰۴ ، نشان “اسطوره مشاوره” را دریافت کرد و یک سال بعد انجمن روان شناسی ایالات متحده آمریکا، عنوان ارزنده “استاد ممتاز” را به وی اعطا کرد.
تئوری انتخاب در سال های اخیر چنان مورد استقبال قرار گرفته است که هم اکنون نمایندگان گلاسر و پیروان تئوری وی در کشورهای مختلف جهان، به ترویج تئوری انتخاب می پردازند. حتی مدارسی در آمریکا و برخی کشورها تحت عنوان مدارس گلاسری یا مدارس کیفی، شکل گرفته اند که بر مبنای تئوری انتخاب اداره می شوند و دانش آموزان آنها، از موفق ترین دانش آموزان به شمار می روند.
البته کنترل بیرونی که مبنای روان شناسی سنتی است، هنوز هم به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
کنترل بیرونی می گوید: شما می توانید دیگران را کنترل کنید.
حتی فراتر از این ، شما حق دارید دیگران را کنترل کنید.
و فراتر  از این میگوید: شما وظیفه دارید دیگران را کنترل کنید.
بنابراین روانشناسان معتقد به کنترل بیرونی همیشه راههایی برای کنترل رفتارهای دیگران یافته اند، مثلاً مکانیزم های تنبیه و تهدید و تشویق را طراحی کرده اند تا افراد بتوانند به کمک انها دیگران را کنترل کنند.
تئوری انتخاب گلاسر
این کنترلگری، الزاماً با اهداف منفی همراه نیست و بسیاری از اوقات، خیرخواهانه هم هست، مانند پدر و مادری که میخواهند بر فرزند خود اعمال سلطه و سلیقه کنند و یا معلمی که می خواهد رفتارهای اخلاقی و درسی دانش آموزانش را اصلاح کند
.اما واقعیت اینست که از نظر دکتر گلسر، کنترل بیرونی اثر کوتاه مدت داشته و تغییر ذاتی در رفتار آدم ها ایجاد نمی نماید بطوریکه به محض حذف عوامل کنترلگر ، افراد به رفتارهای پیشین خود بازمیگردند.
اینجاست که پای “تئوری انتخاب”، به میان می آید. تئوری انتخاب می گوید که همه انسان ها، رفتارهای خود را خودشان انتخاب می کنند و فشارهای بیرونی، در نهایت محکوم به شکست هستند.
این تئوری میگویدکه حتی رفتارها و احساساتی مانند خشم و افسردگی نیز، محصول انتخاب  غیرمستقیم یا مستقیم خود ما هستند هرچندکه بعد از وقایع بیرونی رخ دهد.
در تئوری انتخاب، افراد به جای آن که دیگران را تحت سیطره و کنترل خود در آورند تا بتوانند بر رفتار آنها اثرگذار باشند، همیشه این سؤال را از خود می پرسند که “رفتاری که من، اکنون انجام می دهم، آیا مرا به فرد مورد نظر نزدیک می کند یا از وی دور می سازد؟”
اگر دور می سازد، نباید آن را انجام داد و اگر نزدیک می کند، می شود انجامش داد.
اصل دیگر تئوری انتخاب اینست که تنها کسی را که میتوانم کنترل کنم ، خودم هستم. من فقط روی رفتار خودم تسلط دارم نه بر روی دیگران.
ما هر گاه در روابط خود با دیگران، دست از کنترلگری آنها برداریم و نسبت به آنها احساس مالکیت نداشته باشیم، در روابطمان حمایتگر، مذاکره کننده، شنوا، اطلاعات دهنده، احترام گذار و گشاده روباشیم، به تئوری انتخاب، نزدیک شده ایم.
تئوری انتخاب، از زمانیکه شکل گرفت ، زندگی افراد زیادی را به طرز شگفت آوری دستخوش تغییر و تحول نموده است.
 

اگر در شرف ازدواج هستید حتما فایل رایگان زیر را ببینید

دانستنیهای حقوقی ازدواج

 
 چرا ما آدم ها ناخشنود هستیم؟
پس از دهها سال تحقیق و بررسی و آزمایش نتایج ذیل بدست آمد: “ریشه همه ناخشنودی های انسان، در روابط آسیب دیده یا از دست دادن یک رابطه مطلوب یا نرسیدن به رابطه مورد نظر است.”
سؤال اینجاست که اساساً چرا این اتفاقات ناگوار در روابط مردم رخ میدهد.
مثلاً چرا ازدواجی که با عشق آغاز شده، در ادامه به سردی و در نهایت به طلاق می انجامد؟
و یا چرا دوستی ها بعد از مدتی از مکدر شده و از هم دور می شوند؟
یا چرا روابط پدر، فرزندی در گذر زمان سست می شود؟
پاسخ تئوری انتخاب به این سؤالات که چرا روابط انسان ها آسیب می بیند این گونه است:”زیرا آدم ها تمایل دارند همدیگر را تحت کنترل و اجبار خود در بیاورند.”
برخی از مکانیزم های کنترلی، بسیار خشونت بار هستند و برخی دیگر نامحسوس و غیرخشن.
مثلاً در دوران برده داری، اربابان به زور شکنجه و شلاق ، برده ها را تحت کنترل و اجبار خود در می اوردند و یک معلم، با مکانیزم نمره و روش های انضباطی دانش آموزانش را کنترل می کند و والدین با روش های تنبیه و تشویق ، فرزندانشان را تحت کنترل در می اورند و زوجین نیز با صدها روش از جمله اخم و کنایه و دعوا و حتی کتک کاری، سعی در کنترل یکدیگر دارند.
همان طور که می بینید، در دنیایی زندگی می کنیم که همه سعی می کنند خود را به نحوی بر دیگران تحمیل کنند و این ، منشأ اصلی نارضایتی است.
خیلی از ما دوست داریم دیگران طوری رفتار کنند که ما می خواهیم اما نمیخواهیم دیگران بر روی ما تسلط داشته باشند.
این اجبار و کنترلگری یک تنش دائمی ایجاد و به انسان ها و رابطه هایشان آسیب وارد مینماید.
خلاصهاینکه هر فرد در زندگی درگیر یک یا چند حالت از حالت های زیر است که باعث نا خشنودی و نا خرسندی او میشود:
فرد دیگری خواهان کنترل اوست.
خودش می خواهد، فرد دیگری را کنترل کند.
او و فرد دیگری متقابلاً میخواهند یکدیگر را کنترل نمایند.
شخص می خواهد خود را مجبور به کاری کند که دوست ندارد بعبارتی شخص دچار درگیری درونی است: برای مثال ادامه دادن ناگزیر یک شغل یا ادامه دادن زندگی مشترک به خاطر فرزندو ….
حال ببینیم مکانیزم کنترل دیگران چگونه بوجود می اید؟
اولین تجربه انسان در کنترل دیگران به دوران نوزادی اش برمیگردد. زمانیکه کودک با نخستین مشکلات زیستی مانند تشنگی و گرسنگی و خیس کردن لباس خود مواجه میشود و از تامین نیازهای خود عاجر است سعی میکنددیگران را وادار به کمک کند و تنها سلاح او ، گریه است.
نوزاد اندک اندک در می یابد که با گریه کردن دیگران را وادار میکند که پدر و مادر بیایند و مشکل او را حل کنند و این یک تجربه بسیار جالب برای یک نوزاد است .
کودک، هر چه بزرگ تر میشود، مکانیزم های جدیدتر و پیچیده تری را برای کنترل دیگران به کار می گیرد.
بنابراین، تمایل به کنترل دیگران از همان اول زندگی در وجود هر یک از ما شکل می گیرد.
با مطالعه این کتاب پر محتوی قطعا نگرش شما نسبت به روابط ، احساسات و رفتار میان فردی و درون فردی تغییر خواهد کرد و با مثالهای جالبی که در کتاب ذکر شده میتوانید مشکلات بسیاری را از سر راه خود برداشته و به رضایت از زندگی رسیده و در مسیر خشنودی و بهورزی قرار بگیرید.
 


 
 

برای دانلود پک کامل این مجموعه با قیمت استثنایی فقط ۵ هزار تومان همینجا کلیک کنید

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *